Leki ziołowe

Senefol

Skład tabletki:

Liść i owoc senesu (Sennae folium cum fructu) – 300 mg
Jedna tabletka zawiera 7,5 mg pochodnych hydroksyantracenu w przeliczeniu na sennozyd B.

 

Wskazania:

Lek roślinny do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć.

 

  • Pochodne 1,8-dihydroksyantracenu obecne w liściach i strąkach senesu wykazują działanie przeczyszczające. Sennozydy nie są wchłaniane w jelicie cienkim, przekształcenie w związki czynne (antron reiny) zachodzi w jelicie grubym, z udziałem bakterii jelitowych.
  • Zawiera odpowiednią ilość owoców senesu, charakteryzujących się dużym bezpieczeństwem, ze względu na niską zawartość pochodnych aloeemodyny, łatwo hydrolizujących i ulegających wchłanianiu w wyższych odcinkach przewodu pokarmowego.
  • Obecne w produkcie sennozydy wpływają na perystaltykę jelita grubego, przyspieszając przemieszczanie się fali perystaltycznej. Wpływa róznież na proces sekrecji jelitowej, zwiększając zawartość płynów i elektrolitów w jego świetle.
  • Przeczyszczenie nie następuje natychmiast, ale po 8-12 godzinach.

 

Dawkowanie:

Młodzież w wieku powyżej 12 lat, dorośli: 2-4 tabletki przed snem. Preparat należy popić dużą ilością wody. Nie przekraczać dawki 4 tabletek.
Ze względu na zróżnicowaną wrażliwość osobniczą dawkowanie należy rozpocząć od najmniejszej dawki (1 tabletki), którą należy w razie potrzeby zwiększyć do ustalenia dawki skutecznej. Efekt przeczyszczający występuje po okresie od 8 do 12 godzin, w przypadku jego braku następną dawkę preparatu przyjąć po upływie 12 godzin.
Przyjmowanie leku do 2-3 razy w tygodniu jest zwykle wystarczające do uzyskania efektu terapeutycznego.

 

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować leku w przypadku znanej nadwrażliwości na substancję czynną, niedrożności i zwężenia jelit, atonii, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalnych schorzeń jelit (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), bólów brzucha niewiadomego pochodzenia, stanu odwodnienia połączonego z utratą elektrolitów. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Senefol – dostępne opakowania: 20, 60 lub 90 tabletek

 

Kurs internetowy w ramach ciągłego szkolenia:

Podmiot odpowiedzialny: Laboratorium Farmaceutyczne Labofarm Sp. z o.o. Sp. k.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.